- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Portable Office Cabin
Portable Office Cabin
Offering you a complete choice of products which include modular container office, gi portable site office cabin, movable portable cabin, prefabricated cabin and eco portable cabins.
Modular Container Office
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size (L x W) | 40 x 10 ft |
| Dimensions (L x W) | 40 ft x 10 ft |
| Material | Steel |
| Product Type | Office Cabin |
| Furnishing Status | Fully Furnished |
| Wall / Panel Thickness | 75 mm |
| Usage/Application | Office |
| Built Type | Modular |
| Container Type | Prefabricated |
| Exterior Wall Material | GI Sheet |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Furnishing | Furnished |
| Features | Workstations, Pantry Included, Toilet Included |
| Internal Wall Material | Laminated Board |
| Top Flooring Material | PVC Vinyl |
| Place Of Origin | Pan India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gi Portable Site Office Cabin
Product Price: Rs 2,550 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Size | 20x8 ft |
| GI Thickness | 1.0 mm |
| Application | Site Office |
| Usage/Application | Office |
| Structure Material | MS Frame |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Rockwool |
| Built Type | Modular |
| Roof Type | Slope Roof |
| Size | any customized |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Door Type | MS Door |
| Window Type | Aluminium Window |
| Features | LED Lights, Electrical Fittings |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Movable Portable Cabin
Product Price: Rs 3,200 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Square Feet
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Size | 40x8 ft |
| GI Thickness | 1.0 mm |
| Wall Panel | Rockwool Panel |
| Structure Material | MS Frame |
| Usage/Application | Office |
| Application | Toilet Cabin, Store Cabin, Site Office |
| Material | Steel |
| Assembly Type | Ready Built |
| Built Type | Modular |
| No. of Modules | Single Module |
| Size | any customized |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Type | Glass Wool |
| Color | White |
| Roof Type | Slope Roof |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Door Type | MS Door |
| Window Type | Aluminium Window |
| Features | LED Lights, False Ceiling, Electrical Fittings |
| Facilities | Partitions, Electrical Fittings, Toilet Block |
| Is It Folded | Folded |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Prefabricated Cabin
Product Price: Rs 3,90,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Type | Site Office |
| Material | Steel |
| Height | 2438 mm (8 ft) |
| Built Type | Prefab |
| Wall Material | GI / MS Sheet |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Is It Customized | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Number of Rooms | 1 |
| Flooring Material | PVC Vinyl Flooring |
| Number of Windows | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 2 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Eco Portable Cabins
Product Price: Rs 2,350 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Security Cabin |
| Size | 10 x 10 ft |
| Material | Steel |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Office |
| Wall Material | GI Sheet |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Number of Rooms | 1 |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Features | Electrical Fittings |
| Furnishing Status | Semi-Furnished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback