- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Prefabricated Guest cabin
Prefabricated Guest cabin
We are a leading Manufacturer of prefabricated guest cabin, standard portable restroom and prefabricated labour cabin from Gandhinagar, India.
Prefabricated Guest cabin
Product Price: Rs 2,900 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Type | Office Cabin |
| Size | 20x10 ft |
| Built Type | Modular |
| Wall Material | GI / MS Sheet |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Material | Steel |
| Features | Attached Toilet |
| Number of Rooms | 1 |
| Flooring Material | PVC Vinyl Flooring |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Weather Proof | Yes |
| Thickness | 14 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Height | 12 Feet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Standard Portable Restroom
Product Price: Rs 4,50,100 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Steel |
| Product Type | Office Cabin |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Size (L x W) | 20 ft x 8 ft |
| Toilet Type | Western |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Size | any customized |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Built Type | Panel Build |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Tank Capacity | 500 L |
| Usage Site | School, Highway, Construction Site, Industrial, Farmhouse, Event |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Color | White |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Gender Use | Unisex |
| Insulation Material | PUF |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| With Wash Basin | Yes |
| Features | Furnished, Windows, Partition, Electrical Fittings |
| Interior Wall Panel | GI Sheet |
| Wall Thickness | 40 mm |
| Shape | Rectangular |
| Door Type | Single Door |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Windows | 2 |
Additional Information:
- Delivery Time: on time
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Prefabricated Labour cabin
Product Price: Rs 2,300 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Type | Site Office |
| Product Type | Accommodation |
| Size | 30x10 ft |
| Size (L x W) | 30 ft x 10 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Built Type | Panel Build |
| Wall Material | PUF Panel |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Features | Partition, Windows |
| Number of Rooms | 1 |
| Interior Wall Panel | GI Sheet |
| Flooring Material | PVC Vinyl Flooring |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Windows | 1 |
| Color | Silver |
| Place Of Origin | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel |
| Insulation Material | PUF |
Yes! I am InterestedRequest A Callback