- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Security Guard Cabin
Security Guard Cabin
Our range of products include portable security guard cabin, safety office cabin, booth security cabins and frp toll booth.
Portable Security Guard Cabin
Product Price: Rs 78,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Size (L x B) | 4 x 4 ft |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Guard Room |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Inner Wall Material | GI / MS Sheet |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Flooring Material | PVC Vinyl on Ply |
| Size | any customized |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Features | Electrical Wiring |
| Insulation Material | PUF |
| Material | Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Safety Office Cabin
Product Price: Rs 2,800 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Size | 20x10 ft |
| Product Type | Site Office |
| Size | 20x8 ft |
| Structure Material | MS Frame |
| Size (L x W) | 20 ft x 8 ft |
| Wall Panel | PUF Panel |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Guard Room |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Material | Steel |
| Usage Type | Site Office, Sales Office, Branch Office, Project Office, Manager Cabin, Conference Cabin |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Furnishing | Bare Shell |
| Flooring | PVC Vinyl |
| No. of Workstations | Up to 4 |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Insulation Material | PUF |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Roof Type | Slope Roof |
| Features | Electrical Fittings, Windows |
| Facilities | Electrical Fittings |
| Interior Wall Panel | GI Sheet |
| Cabin Color | White |
| Number of Doors | 1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Booth Security Cabins
Product Price: Rs 88,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Built Type | Panel Build |
| Material | Steel |
| Size (L x W) | 4x4 ft |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Flooring Material | Plywood + PVC Mat |
| No. of Windows | 1 |
| Usage/Application | Security / Guard / Watchman |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Size | any customized |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Features | Electrical Wiring, Sliding Window, LED Light |
| Application | Guard Post, Watchman Post, Ticket Counter, Toll Booth |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Toll Booth
Product Price: Rs 4,050 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Size | 4x4 ft |
| Dimensions (L x W) | 4 ft x 6 ft |
| Size (L x W) | 6x4 ft |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Size | 6x6 ft |
| Wall Material | FRP Panel |
| Usage Type | Security Check |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Guard Room |
| Wall Panel Type | FRP Single Skin |
| Panel Insulation Material | non insution |
| Flooring Material | Vinyl on Plywood |
| Material | FRP |
| Wall Panel Thickness | 6 mm |
| Number of Windows | 2 |
| No. of Windows | 1 Window |
| Power Supply | Single Phase |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Interior Wall Material | PVC Panel |
| Color | White |
| Window Type | Sliding Glass |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Included Accessories | Counter Table |
| Roof Design | Sloped |
| Features | LED Lights, Counter Table |
| Roof Type | Sloped |
| Cabin Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Cabin Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
Yes! I am InterestedRequest A Callback