- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sintex Toilet
Sintex Toilet
We are a leading Manufacturer of portable plastic toilet, porta potty toilet, sintex portable toilets, sulabh portable toilets, portable loo toilet and pvc prefabricated toilet from Gandhinagar, India.
Portable Plastic Toilet
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Western |
| Built Type | Modular |
| Shape | Square |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | Resort, Highway, Event, Farmhouse, Construction Site, Industrial, School, Railway |
| Color | Blue |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Porta Potty Toilet
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | without tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Highway, Farmhouse, Resort, Railway, Event, School, Industrial, Construction Site |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Usage | Farmhouse, Industrial, Construction Site, Event, School, Public Toilet, Residential |
| Shape | Square |
| Weight | 50 kg |
| Material | PVC |
| Flooring | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sintex Portable Toilets
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sintex Model | Single Seater |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Material | PVC |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | no tank |
| Structure Material | LLDPE |
| Built Type | Modular |
| Mounting Type | Free Standing |
| Application | School, Industrial, Resort, Construction Site, Event, Public Toilet |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sulabh Portable Toilets
Product Price: Rs 39,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| Wall Material | PVC Panel |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Toilet Type | Indian |
| Size | 3*3*7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | 100 - 150 ltr |
| Usage Site | School, Resort, Highway, Construction Site, Event, Railway, Industrial, Farmhouse |
| Color | Green |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | FRP |
| Features | Ventilator, LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Residential, School, Public Toilet, Event, Industrial, Farmhouse, Construction Site |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Loo Toilet
Product Price: Rs 36,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Western |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | School, Industrial, Resort, Farmhouse, Railway, Highway, Event, Construction Site |
| No. Of Compartments | 1 |
| Color | Green |
| Gender Use | Unisex |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Shape | Dome Shaped |
| Door Type | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Prefabricated Toilet
Product Price: Rs 39,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | 100 L |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Usage Site | Resort, Highway, Farmhouse, Industrial, Construction Site, Railway, Event, School |
| No. Of Compartments | 1 |
| Color | Green |
| Gender Use | Unisex |
| Features | Ventilator, LED Light, With Wash Basin |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Farmhouse, School, Event, Residential, Construction Site, Public Toilet, Industrial |
| Door Type | Single Door |
| Material | PVC |
| Flooring | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Toilet Cabin
Product Price: Rs 35,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 1000 x 1100 x 2300mm |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | 150 Ltr water tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Highway, Construction Site, Event, Railway, Farmhouse, Resort, Industrial, School |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Gender Use | Unisex |
| Features | LED Light |
| With Wash Basin | No |
| Usage | Farmhouse, School, Public Toilet, Industrial, Residential, Event, Construction Site |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Door Type | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Toilets With Water Tank
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sintex Model | Single Seater |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Water Storage |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Tank Capacity | no tank |
| Structure Material | LLDPE |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Usage Site | Railway, School, Farmhouse, Industrial, Resort, Highway, Construction Site, Event |
| Application | Construction Site, Event, Industrial, Public Toilet, School, Resort |
| Storage Capacity | 500L |
| Brand | Sintex |
| Color | Black |
| Flooring | FRP |
| With Wash Basin | No |
| Gender Use | Unisex |
| Features | Hand Flush, With Wash Basin, LED Light, Ventilator |
| With Bio System | No |
| Usage | Public Toilet, Event, Industrial, Farmhouse, School, Residential, Construction Site |
| Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sintex Nirmal Toilet
Product Price: Rs 24,500 / NumberGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sintex Model | Single Seater |
| Size | 3 x 3 x 6.5 Feet |
| Material | PVC |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | no tank |
| Structure Material | LLDPE |
| Built Type | Modular |
| Mounting Type | Free Standing |
| Application | Construction Site, Event, School, Resort, Industrial, Public Toilet |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Indian Moulded Toilets
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Built Type | Modular |
| Color | White |
| Size | 3 x 3 x 6.5ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | without tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Material | LLDPE |
| No. Of Compartments | single |
| Usage | Festival, Construction Site, Event, Disaster Relief, Highway, Municipal, Railway |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Features | LED Light |
| Shape | Square |
| Application | Hospital, Highway, Mall, Public Toilet, School, Railway Station, Office |
| Power Source | External Supply |
Yes! I am InterestedRequest A Callback