- Home
- ยป
- Our Products
- »
- FRP Portable Toilet
FRP Portable Toilet
Pioneers in the industry, we offer frp indian toilet, portable toilet cabin, pvc readymade toilet, plastics toilet cabin, fiber reinforced plastic portable toilet and frp portable toilet block from India.
FRP Indian Toilet
Product Price: Rs 35,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Railway Site, Farmhouse, Construction Site, Highway, Slum Area, Event, Industrial, Resort |
| Color | RED |
| Usage/Application | Labour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Toilet Cabin
Product Price: Rs 39,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Indian |
| Size | 3.25' x 3.25' x 7.5' Ft. |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | Industrial, Resort, School, Farmhouse, Construction Site, Event, Railway, Highway |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Readymade Toilet
Product Price: Rs 38,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | PVC |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3.25' x 3.25' x 7.5' Ft. |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Tank Capacity | 150 L |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Flooring | FRP |
| Features | With Wash Basin, LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Construction Site, Industrial, Farmhouse, Public Toilet, School, Residential, Event |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastics Toilet Cabin
Product Price: Rs 46,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Built Type | Modular |
| Size | 3.25' x 3.25' x 7.5' Ft. |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 150 L |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Features | Ventilator, With Wash Basin, LED Light |
| Usage | Event, Residential, School, Industrial, Public Toilet, Construction Site, Farmhouse |
| Shape | Square |
| Application | Mall, Office, Hospital, School, Highway, Railway Station, Industrial Site, Public Toilet |
| Material | PVC |
| Flooring | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiber Reinforced Plastic Portable Toilet
Product Price: Rs 34,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Tank Capacity | 70 L |
| No. Of Compartments | 1 |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Resort, Construction Site, Industrial, Event, Highway, Railway Site, Slum Area, Farmhouse |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White and Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Portable Toilet Block
Product Price: Rs 31,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | FRP |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Wall Material | FRP |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Mounting Type | Free Standing |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Usage Site | School, Construction Site, Highway, Railway, Industrial, Resort, Event, Farmhouse |
| No. Of Compartments | 1 |
| Color | Green |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | Anti Skid FRP |
| With Wash Basin | No |
| Features | LED Light |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Slum Area, Event, Industrial, Construction Site, Highway, Railway Site, Resort, Farmhouse |
| Door Type | Single Door |
| Bottom Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiber Readymade Toilet Cabin
Product Price: Rs 32,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | FRP |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | without tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | red |
| Features | LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Industrial, Highway, Railway Site, Event, Farmhouse, Slum Area, Construction Site, Resort |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Readymade Fabricated Toilet
Product Price: Rs 35,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| Shape | Rectangular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Industrial, Construction Site, Event, Farmhouse, Resort, Slum Area, Railway Site, Highway |
| Application | School, Construction Site, Railway Station, Highway, Resort, Public Toilet, Industrial |
| Color | RED |
| Wall Type | FRP |
| Usage/Application | Labour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Prefabricated Portable Shower Room
Product Price: Rs 2,850 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Site Office |
| Size (L x W) | 20 ft x 10 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Material | Glass |
| Shape | Quadrant And Offset |
| Built Type | Container |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Door Type | Hinged/ Pivot |
| Dimension | 900 mm x 900 mm x 2150 mm |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Features | Electrical Fittings, Windows |
| Interior Wall Panel | MDF Board |
| Number of Doors | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback