- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Portable Economical Worker Toilet
Portable Economical Worker Toilet
Offering you a complete choice of products which include temporary toilet cabin, economy portable toilets, portable labor toilet, portable economical worker toilet, nirmal portable toilets and toilet cabin for construction sites.
Temporary Toilet cabin
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Sintex Model | Single Seater |
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Toilet Type | Indian |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Structure Material | LLDPE |
| Built Type | Modular |
| Mounting Type | Free Standing |
| Tank Capacity | without tank |
| Usage Site | School, Farmhouse, Railway, Highway, Industrial, Event, Construction Site, Resort |
| Application | Public Toilet, Construction Site, Event, Industrial, Resort, School |
| No. Of Compartments | single |
| Color | Gray |
| With Wash Basin | No |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Door Type | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Economy Portable Toilets
Product Price: Rs 23,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | PVC |
| Wall Material | PVC Panel |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | School, Farmhouse, Construction Site, Highway, Industrial, Resort, Event, Railway |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | FRP |
| With Wash Basin | Yes |
| Features | LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Farmhouse, Public Toilet, Event, Industrial, School, Residential, Construction Site |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: on time
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Labor Toilet
Product Price: Rs 23,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | without tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Railway, Resort, Farmhouse, Event, Industrial, Highway, School, Construction Site |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Gender Use | Unisex |
| Features | LED Light |
| Usage | Farmhouse, Construction Site, Event, Industrial, School, Residential, Public Toilet |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Economical Worker Toilet
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | PVC |
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | LLDPE |
| Size | 910 mm (w) x 1075 mm ( D ) x 2060 mm ( H ) |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 200 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Industrial, Resort, Farmhouse, Railway, Construction Site, School, Event, Highway |
| Color | Blue |
| Usage | Railway, Event, Construction Site, Disaster Relief, Municipal, Festival, Highway |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | Anti Skid FRP |
| With Wash Basin | No |
| Features | LED Light |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Shape | Square |
| Power Source | External Supply |
| Door Type | Single Door |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nirmal Portable Toilets
Product Price: Rs 29,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Indian |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | without tank |
| Usage Site | Industrial, Railway, Highway, Event, Construction Site, Farmhouse, School, Resort |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Toilet Cabin For Construction Sites
Product Price: Rs 23,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | PVC |
| Toilet Type | Single Seater |
| Structure Type | Portable Cabin |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | pvc |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Farmhouse, School, Highway, Resort, Construction Site, Event, Industrial, Railway |
| Tank Capacity | 200 L |
| No. Of Compartments | single |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Gender Use | Unisex |
| With Wash Basin | No |
| Shape | Square |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Usage | Highway Project, Farmhouse, Event, Factory, Construction Site, Defence Camp, Railway Site, Labour Camp |
| Door Type | Single Door |
| With Bath Area | No |
| Power Source | External Supply |
| Flooring | FRP |
Additional Information:
- Production Capacity: 300
- Delivery Time: on time
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Labour Toilets
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | without tank |
| Usage Site | Construction Site, Resort, Farmhouse, Event, Highway, Industrial, School, Railway |
| No. Of Compartments | single |
| Color | Gray |
| Gender Use | Unisex |
| Features | Ventilator, LED Light |
| With Wash Basin | No |
| Application | Highway, Office, School, Public Toilet, Railway Station, Mall, Hospital, Industrial Site |
| Usage | Construction Site, School, Farmhouse, Event, Industrial, Public Toilet, Residential |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
| Material | PVC |
| Flooring | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frp Labour Toilet
Product Price: Rs 28,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Is It Customized | Non Customisation |
| Features | LED Light |
| Usage | Highway, Resort, Industrial, Railway Site, Event, Farmhouse, Construction Site, Slum Area |
| Color | Blue |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Economical Worker Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Indian |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | Construction Site, Event, Resort, Industrial, Highway, Railway, School, Farmhouse |
| Color | White |
| Gender Use | Unisex |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Non Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback