- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Frp Toilet Cabin
Frp Toilet Cabin
Pioneers in the industry, we offer best portable urinal, frp toilet block, frp urinals cabin, pvc urinal cabin, mens portable toilet and readymade toilet cabin from India.
Best Portable Urinal
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Urinal Only |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | Railway, School, Farmhouse, Construction Site, Event, Industrial, Highway, Resort |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Gender Use | Unisex |
| With Wash Basin | Yes |
| Shape | Square |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Door Type | Single Door |
Additional Information:
- Production Capacity: 25
- Delivery Time: 5 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Toilet Block
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Unisex Block |
| Material | FRP |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | without tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Color | red |
| Features | LED Light |
| Usage | Event, Slum Area, Construction Site, Railway Site, Farmhouse, Resort, Highway, Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Urinals Cabin
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Urinal Type | Gents |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Brand | FRP |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | Hotel |
| Color | White |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Customised | Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 5 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Urinal cabin
Product Price: Rs 24,700 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | PVC |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Tank Capacity | without tank |
| No. Of Compartments | single |
| Color | Gray |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Farmhouse, School, Event, Industrial, Public Toilet, Construction Site, Residential |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mens Portable Toilet
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | PVC |
| Wall Material | pvc |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Urinal Only |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Gray |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Slum Area, Industrial, Event, Construction Site, Highway, Resort, Railway Site, Farmhouse |
Additional Information:
- Production Capacity: 500
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Readymade Toilet Cabin
Product Price: Rs 33,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3.25' x 3.25' x 7.5' Ft. |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | 150 Ltr water tank |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Usage Site | Farmhouse, School, Event, Railway, Industrial, Resort, Construction Site, Highway |
| No. Of Compartments | single |
| Color | Blue |
| Gender Use | Unisex |
| Features | LED Light |
| Usage | Event, Construction Site, Residential, Farmhouse, School, Public Toilet, Industrial |
| Shape | Square |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PVC |
| Flooring | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Portable Urinal
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | FRP |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Flooring | Anti Skid FRP |
| Features | LED Light |
| Shape | Square |
| Usage | Industrial, Slum Area, Railway Site, Highway, Construction Site, Farmhouse, Event, Resort |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gents Portable Urinal
Product Price: Rs 28,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | FRP |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Color | Blue |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Gents Urinal
Product Price: Rs 45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | FRP |
| Material | FRP |
| Toilet Type | Urinal Only |
| Mounting Type | Free Standing |
| Urinal Type | Gents |
| Built Type | Prefab |
| No Of Seats | 4 Seats |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | Resort, Construction Site, Industrial, Railway, Highway, School, Farmhouse, Event |
| Toilet Seat | Urinal Only |
| Usage/Application | Urinal |
| Gender Use | Male |
| Color | White |
| Flooring | FRP |
| With Wash Basin | No |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Usage | Resort, Event, Industrial, Construction Site, Highway, Railway Site, Slum Area, Farmhouse |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback