- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Portable Cabins
Portable Cabins
Offering you a complete choice of products which include waterproof portable cabin, pre fab cottage, portable hut cabins, 10 x 10 x 8.6ft cabin, puf panel portable cabin and frp portable shelters cabin.
Waterproof Portable Cabin
Product Price: Rs 3,500 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Site Office |
| Size | 20 x 8 ft |
| Size (L x W) | 20 ft x 8 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Usage/Application | Office |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Material | Steel |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Built Type | Panel Build |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Shape | Rectangular |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Color | White |
| Flooring Type | PVC on Cement Board |
| Insulation Material | PUF |
| Features | False Ceiling, AC Provision, Electrical Wiring, Partitions, Furniture |
| Interior Wall Panel | MDF Board |
| Number of Windows | 2 |
| Number of Doors | 1 |
| Is It Folded | Non Folded |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pre Fab Cottage
Product Price: Rs 2,500 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Use / Application | Accommodation / Bunk House |
| Size (L x W) | 20x10 ft |
| Size (ft) | 20' x 10' |
| Built Type | Modular |
| Material | Steel |
| Insulation | PUF |
| No. of Rooms | 1 |
| Flooring | Vinyl Flooring |
| Internal Wall Paneling | ACP Sheet |
| Features | Electrical Fittings |
| No. of Windows | 2 |
| Color | Silver |
| Place Of Origin | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Hut Cabins
Product Price: Rs 2,700 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Office Cabin |
| Size (L x W) | 20 ft x 10 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Material | Steel |
| Built Type | Modular |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Features | Windows, Electrical Fittings |
| Interior Wall Panel | MDF Board |
| Number of Doors | 1 |
| Color | white |
| Place Of Origin | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10 x 10 x 8.6ft Cabin
Product Price: Rs 2,15,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Cabin Size | 10x10 ft |
| Product Type | Office Cabin |
| Structure Material | MS Frame |
| Size | 20 x 10 ft |
| Wall Panel | Rockwool Panel |
| Usage/Application | Office |
| Application | Office Use |
| Material | Steel |
| Wall Material | GI Sheet |
| Assembly Type | Ready Built |
| Built Type | Modular |
| Insulation Material | Glass Wool |
| No. of Modules | Single Module |
| Number of Rooms | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Flooring Material | PVC Vinyl |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Features | Pantry, Electrical Fittings, Toilet/Washroom, Workstations |
| Insulation Type | Glass Wool |
| Furnishing Status | Semi-Furnished |
| Roof Type | GI Sheet Roof |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Facilities | Electrical Fittings |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Puf Panel Portable Cabin
Product Price: Rs 2,360 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Security Cabin |
| Size | 8x8 ft |
| Size (L x W) | 8 ft x 8 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Office |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Features | Electrical Fittings, Windows, AC Provision, Partition, Furnished, Waterproof |
| Interior Wall Panel | GI Sheet |
| Number of Windows | 2 |
| Number of Doors | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | GI |
| Insulation Material | PUF |
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 7 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Portable Shelters Cabin
Product Price: Rs 2,900 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Dimensions (L x W) | 10 ft x 8 ft |
| Cabin Size | 10x8 ft |
| Wall Thickness | 25 mm |
| GI Thickness | 1.0 mm |
| Wall Panel | Rockwool Panel |
| Structure Material | MS Frame |
| Usage/Application | House |
| Application | Site Office |
| Material | FRP |
| Number of Windows | 2 |
| Assembly Type | Ready Built |
| Window Type | Aluminium Sliding |
| Built Type | Modular |
| No. of Modules | Single Module |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Type | Glass Wool |
| Color | White |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Roof Type | Slope Roof |
| Frame Material | MS (Mild Steel) |
| Door Type | MS Door |
| Included Accessories | Switch & Socket, LED Light Point |
| Roof Design | Sloped |
| Features | LED Lights, Electrical Fittings |
| Facilities | Electrical Fittings |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20x10x8 5 Feet Portable Office Cabin
Product Price: Rs 3,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Size (L x W) | 20x10 ft |
| Length | 20 Feet |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Office |
| Insulation | Glass Wool |
| Material | Steel |
| No. of Rooms | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Flooring | Vinyl Flooring |
| Internal Wall Paneling | MDF Board |
| Features | Furnished, Electrical Fittings |
| No. of Windows | 2 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Container Cafe
Product Price: Rs 2,54,300 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Kiosk / Shop |
| Container Size | 10 ft |
| Size (L x W) | 10 ft x 10 ft |
| Size (ft) | 10x8 |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Material | Steel |
| Built Type | Modular |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Features | Electrical Fittings |
| Interior Wall Panel | MDF Board |
| Number of Doors | 1 |
| Color | white |
| Place Of Origin | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Insulated Containers cabin
Product Price: Rs 3,90,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Size (L x W) | 20 x 10 ft |
| Cabin Size | 20x8 ft |
| Container Length | 40 feet |
| Built Type | Office Cabin |
| Container Type | Insulated |
| Product Type | Office Cabin |
| Size | 20x10 ft |
| GI Thickness | 0.4 mm |
| Capacity | 1-10 ton |
| Application | Security Cabin, Store Cabin, Toilet Cabin, Accommodation, Site Office, Classroom |
| Body Material | PUF Panel |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Wall Material | GI Sheet |
| Structure Material | MS Frame |
| Insulation Material | PUF |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Insulation Type | PUF |
| Wall / Panel Thickness | 50 mm |
| Usage | office |
| Roof Type | Slope Roof |
| Furnishing | Furnished |
| Place Of Origin | Pan India |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Flooring Type | Vinyl Flooring |
| Features | Toilet Included |
| Door Type | MS Door |
| Window Type | Sliding Window |
| Internal Wall Material | GI Sheet |
| Top Flooring Material | PVC Vinyl |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Changing Room
Product Price: Rs 2,850 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Site Office |
| Size (L x B) | 10 x 20 ft |
| Size (L x W) | 20 ft x 10 ft |
| Height | 2440 mm (8 ft) |
| Material | Steel |
| Usage/Application | House |
| Build Type | Cabin |
| Portability Feature | Without Wheels |
| Frame Material | MS (Mild Steel) |
| Built Type | Modular |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Size | any customized |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Included Accessories | Light/Holder |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Features | Electrical Fittings, Windows |
| Floor Type | Vinyl Flooring |
| Interior Wall Panel | MDF Board |
| Number of Doors | 2 |
| Is It Folded | Folded |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback