- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Portable Toilet Cabin
Portable Toilet Cabin
We are a leading Manufacturer of ms toilet cabin, portable toilet cabin, prefabricated mobile toilet, m s portable toilets, ms readymade toilet cabin and relocatable toilet cabin from Gandhinagar, India.
Ms Toilet Cabin
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Steel |
| Toilet Type | Single Seater |
| Structure Type | Portable Cabin |
| Wall Material | MS Sheet |
| Size | 3 x 4 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 150 Ltr water tank |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Built Type | Modular |
| Color | White |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Usage | Event, Labour Camp, Farmhouse, Highway Project, Construction Site, Defence Camp, Railway Site, Factory |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Toilet Cabin
Product Price: Rs 3,90,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Steel |
| No. Of Seats | 4 Seater |
| Toilet Type | Western |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 500 L |
| Usage Site | Resort, Railway, Industrial, Highway, Farmhouse, School, Construction Site, Event |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 75 mm |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Prefabricated Mobile Toilet
Product Price: Rs 1,28,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Material | FRP |
| Module Type | Gents Block |
| Toilet Type | Multi Seater |
| Wall Material | FRP And MS Frame |
| No Of Seats | 2 Seats |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 100 L |
| Toilet Seat | Western Seat |
| No. Of Compartments | 1 |
| Usage | Municipal, Festival, Construction Site, Event, Railway, Highway |
| With Bath Area | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 6 mm |
| With Bio System | Bio Digester |
| Power Source | External Supply |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M S Portable Toilets
Product Price: Rs 67,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | Steel |
| Structure Type | Container |
| Wall Material | MS Sheet |
| Size | 4 x 4 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Tank Capacity | 200 L |
| No. Of Compartments | single |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | single user only |
| Color | White |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Usage | Defence Camp, Railway Site, Event, Construction Site, Labour Camp, Farmhouse, Factory, Highway Project |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
MS Readymade Toilet Cabin
Product Price: Rs 69,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Size | 4 x 4 x 8.6 Feet |
| Material | Steel |
| Structure Type | Bunk House |
| Wall Material | MS Sheet |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | As per seats |
| Built Type | Modular |
| Color | White |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Shape | Square |
| Usage | Farmhouse, Labour Camp, Railway Site, Defence Camp, Event, Highway Project, Construction Site, Factory |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Relocatable Toilet cabin
Product Price: Rs 32,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3.25' x 3.25' x 7.5' Ft. |
| Material | PVC |
| Built Type | Modular |
| Shape | Square |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Features | With Wash Basin |
| Usage | Construction Site, Residential, Public Toilet, Industrial, Event, School, Farmhouse |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Labour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Western Style Plastic Toilet
Product Price: Rs 34,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | PVC |
| Wall Material | PVC Panel |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3.75' x 3.75' x 7.5' Ft. |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 150 L |
| No. Of Compartments | single |
| Usage/Application | single user only |
| Color | Blue |
| Flooring | FRP |
| Features | Ventilator, LED Light, With Wash Basin |
| Shape | Rectangular |
| Usage | School, Residential, Farmhouse, Industrial, Construction Site, Event, Public Toilet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Multiple Unit Toilet Cabin
Product Price: Rs 1,900 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Structure Type | Bunk House |
| Material | Steel |
| Wall Material | MS Sandwich Panel |
| Configuration | Only Toilet |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 6 Seats |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| Tank Capacity | 500 L |
| No. Of Compartments | 2 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Flooring | Vinyl Flooring |
| Usage | Industrial Site, Construction Site, Oil And Gas, Mining Site, Labour Camp |
| Shape | Rectangular |
| With Bath Area | Yes |
| With Septic Tank | No |
| Is It Portable | Portable |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Executive ACP Portable Toilet
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Office Cabin |
| Module Type | Block Unit |
| Material | ACP |
| Size (L x W) | 20 ft x 8 ft |
| Wall Material | MS Panel |
| No. Of Seats | 2 Seater |
| Toilet Type | Western |
| No Of Seats | 2 Seats |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 200 L |
| Usage Site | Farmhouse, Resort, Event, Industrial, Construction Site, School, Highway, Railway |
| Insulation Material | Glass Wool |
| Color | White |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | PVC Vinyl |
| With Wash Basin | Yes |
| Features | Ventilation Louver, With Wash Basin, Mirror, With Urinal, LED Light, Exhaust Fan, Handrail |
| Interior Wall Panel | ACP Sheet |
| Application | Office, Mall, Hospital, Industrial Site, Highway, Public Toilet, Railway Station, School |
| Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Number of Doors | 1 |
| Door Type | Single Door |
| Number of Windows | 1 |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Non Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVC Bunk Portable Toilet
Product Price: Rs 68,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVC |
| Structure Type | Container Type |
| Wall Material | ACP Panel |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Mounting Type | Free Standing |
| Toilet Type | Western |
| Configuration | Toilet With Bath |
| No Of Seats | 2 Seats |
| Built Type | Modular |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | School, Resort, Industrial, Railway, Highway, Event, Construction Site, Farmhouse |
| No. Of Compartments | 1 |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Usage | Defence Camp, Oil And Gas, Construction Site, Industrial Site, Mining Site, Labour Camp |
| Features | LED Light |
| Shape | Rectangular |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Container Toilet
Product Price: Rs 69,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Material | Steel |
| Size | 4 x 4 x 8.6 Feet |
| Wall Material | MS Panel |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Toilet Type | Western |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage Site | School, Construction Site, Industrial, Railway, Resort, Farmhouse, Event, Highway |
| Color | White |
| Gender Use | Unisex |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Features | LED Light |
| Shape | Rectangular |
| Application | Industrial Site, Public Toilet, Hospital, Mall, Railway Station, Highway, School, Office |
| Door Type | Single Door |
| Is It Customized | Customisation |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback