- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Frp Toilet
Frp Toilet
We are a leading Manufacturer of frp regular toilets, mobile western toilet, frp base portable toilets, temporary frp toilet, frp readymade portable toilets and frp construction site toilet from Gandhinagar, India.
FRP Regular Toilets
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Module Type | Single Unit |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Is It Customized | Customisation |
| Flooring | FRP |
| Features | Roof Vent |
| Application | Public Toilet, School, Construction Site, Resort, Railway Station, Industrial, Highway |
| Usage | Construction Site, Resort, Event, Farmhouse, Industrial, Railway Site, Highway |
| Color | Blue |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mobile Western Toilet
Product Price: Rs 34,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Toilet Type | Single Seater |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Wall Material | LLDPE |
| Tank Capacity | 200 L |
| Toilet Seat | Western Seat |
| Color | Blue |
| Toilet Seat Material | Ceramic |
| Toilet Seat Shape | Round |
| Toilet Seat Type | Closed Front |
| Usage | Event, Construction Site, Municipal, Disaster Relief, Festival, Highway, Railway |
| Power Source | External Supply |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frp Base Portable Toilets
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Size | 3 x 3 x 7.5ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| Shape | Square |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Features | Roof Vent, LED Light |
| Usage | Construction Site, Resort, Farmhouse, Industrial, Event, Slum Area, Railway Site, Highway |
| Application | School, Industrial, Resort, Highway, Public Toilet, Railway Station, Construction Site |
| Color | Blue |
| Weight | 60kg |
| Wall Type | FRP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Temporary FRP Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3 x 7.5ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Square |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Is It Customized | Customisation |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Resort, Slum Area, Railway Site, Event, Farmhouse, Highway, Industrial, Construction Site |
| Color | Blue |
| Is It Portable | Portable |
| Weight | 60kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frp Readymade Portable Toilets
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Size | 3.5 x 3.5 x 7 Feet |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Square |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Is It Customized | Non Customisation |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Farmhouse, Highway, Industrial, Slum Area, Resort, Railway Site, Event, Construction Site |
| Color | Blue |
| Is It Portable | Portable |
| Weight | 60kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Construction Site Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Is It Customized | Customisation |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Industrial, Railway Site, Event, Highway, Construction Site, Farmhouse, Resort, Slum Area |
| Color | RED |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Portable Gents Urinal Cabins
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Urinal Only |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Construction Site, Industrial, Resort, Highway, Railway Site, Slum Area, Event, Farmhouse |
| Color | Blue |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Prefabricated Portable Toilets
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Square |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Railway Site, Industrial, Slum Area, Construction Site, Resort, Highway, Farmhouse, Event |
| Color | RED |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Readymade Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| Shape | Square |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Farmhouse, Railway Site, Slum Area, Industrial, Construction Site, Resort, Highway |
| Application | Public Toilet, Construction Site, Resort, Industrial, Railway Station, Highway, School |
| Color | RED |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Swachh Bharat Abhiyan Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Event, Farmhouse, Highway, Railway Site, Construction Site, Resort, Industrial, Slum Area |
| Color | RED |
| Usage/Application | Labour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Female Portable Toilet
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| No. Of Seats | 1 Seater |
| Wall Material | FRP |
| Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Built Type | Modular |
| Shape | Rectangular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Usage Site | Highway, Industrial, Railway, Resort, Construction Site, School, Event, Farmhouse |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| No. Of Compartments | single |
| Flooring | FRP |
| Gender Use | Unisex |
| Features | LED Light |
| Usage | Slum Area, Highway, Railway Site, Farmhouse, Resort, Construction Site, Industrial, Event |
| Color | RED |
| Door Type | Single Door |
|
1 Light Point Holder, 1 Tap Connection, Ventilator Arrange, (External Fitting : Wash basin with Complete Fitting point Tap & water tank) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Row Type FRP Labour Toilets
Product Price: Rs 33,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Module Type | Single Unit |
| Toilet Type | Single Seater |
| Material | FRP |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Built Type | Modular |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Color | red |
| Flooring | FRP |
| Features | LED Light |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Industrial, Resort, Slum Area, Event, Construction Site, Farmhouse, Railway Site, Highway |
| Application | Railway Station, School, Construction Site, Public Toilet, Industrial, Resort, Highway |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Office Toilets
Product Price: Rs 28,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Wall Material | FRP |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 3 x 3.5 x 7ft |
| Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat | Indian And Western |
| No. Of Compartments | single |
| Is It Customized | Customisation |
| Flooring | Anti Skid FRP |
| Features | LED Light |
| Usage | Highway, Construction Site, Event, Industrial, Slum Area, Farmhouse, Railway Site, Resort |
| Color | Blue |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chemical Toilet cabin
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Chemical System | Vacuum Flush |
| Tank Capacity | 50 L |
| Built Type | Modular |
| Wall Material | PVC |
| Mounting Type | Free Standing |
| Application | Railway Coach, Boat, Event, Construction Site, Defence, Caravan |
| Material | Fiber |
| With Sink | Yes |
| Color | RED |
| Size | 3.42' x 3.42' x 7.58' Ft. |
| Place Of Origin | Pan India |
| Usage/Application | Toilet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Fabricated Bathroom
Product Price: Rs 23,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Toilet Type | Single Seater |
| Size (L x W) | 4x4 ft |
| Wall Material | FRP |
| Built Type | Modular |
| Mounting Type | Free Standing |
| Size | 940 x 960 x 1850 mm (3.0 x 3.0 x 6.5 ft) |
| Material | FRP |
| Wall Panel Type | FRP Single Skin |
| Flooring Material | Vinyl on Plywood |
| No Of Seats | 1 Seat |
| Shape | Square |
| Number of Windows | 1 |
| Tank Capacity | 150 L |
| Toilet Seat | Indian Seat |
| Features | Termite Proof, Eco Friendly, Corrosion Resist |
| Frame Material | MS (Mild Steel) |
| Flooring | FRP |
| Included Accessories | Light Fittings, Electrical Wiring |
| Roof Type | Sloped |
| Usage | Farmhouse, Event, Construction Site, Industrial |
| Color | White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback